Liste over nobelprisvindere i kemi

Nobelprisen i kemi uddeles af Det Kongelige Svenske Videnskabsakademi. Den belønner personer, der har gjort fremskridt inden for det videnskabelige område kemi, personer, der har arbejdet hårdt for at lære mere og har haft succes.

Prisen uddeles hvert år. Det er blot en af mange Nobelpriser. En berømt vinder af denne pris var Marie Curie 1911, som opdagede radium sammen med sin mand Pierre. Hun var den første person, der vandt prisen to gange; den første gang var for fysik i 1903.

Liste over vindere

1901 - 1909

  • 1901 - Jacobus Henricus van 't Hoff for sit arbejde om kemisk dynamik og osmotisk tryk i opløsninger.
  • 1902 - Hermann Emil Fischer for sit arbejde med sukker- og purinsynteser.
  • 1903 - Svante Arrhenius for sin elektrolytiske teori om dissociation.
  • 1904 - Sir William Ramsay for at have opdaget inaktive gasser i luften.
  • 1905 - Adolf von Baeyer for sit arbejde med organiske farvestoffer og hydroaromatiske forbindelser.
  • 1906 - Henri Moissan for opdagelsen af fluor og Moissans elektriske ovn
  • 1907 - Eduard Buchner opdagede den cellefri gæring
  • 1908 - Ernest Rutherford for sit arbejde med radioaktive stoffer
  • 1909 - Wilhelm Ostwald for sit arbejde med katalyse, kemiske ligevægte og reaktionshastigheder.

1910 - 1919

  • 1910 - Otto Wallach for sit arbejde med alicykliske forbindelser.
  • 1911 - Marie Curie for sin opdagelse af radium og polonium.
  • 1912 - Victor Grignard for sin opdagelse af Grignard-reagenset.
  • 1912 - Paul Sabatier for sin metode til hydrogenering af organiske forbindelser.
  • 1913 - Alfred Werner for sit arbejde med atomer og molekyler.
  • 1914 - Theodore Richards for sit arbejde med at finde atomvægten af kemiske grundstoffer.
  • 1915 - Richard Willstätter for sit arbejde om klorofyl.
  • 1916 - 1917 - Ingen pris
  • 1918 - Fritz Haber for syntese af ammoniak fra dets grundstoffer.
  • 1919 - Ingen pris

1920 - 1929

  • 1920 - Walther Nernst for sit arbejde med termokemi.
  • 1921 - Frederick Soddy for sit arbejde med radioaktive stoffer og isotoper.
  • 1922 - Francis Aston for sin opdagelse af isotoper og massespektrografen.
  • 1923 - Fritz Pregl for at have fundet ud af, hvordan man kan foretage mikroanalyser af organiske stoffer.
  • 1924 - Ingen pris
  • 1925 - Richard Zsigmondy for at have opdaget en grundlæggende metode inden for kolloidkemi.
  • 1926 - Theodor Svedberg for sit arbejde med spredte systemer.
  • 1927 - Heinrich Wieland for sit arbejde med galdesyrer.
  • 1928 - Adolf Windaus for sit arbejde med steroler og vitaminer.
  • 1929 - Arthur Harden og Hans von Euler-Chelpin for deres arbejde med fermentering af sukker og fermenterende enzymer.

1930 - 1939

  • 1930 - Hans Fischer
  • 1931 - Carl Bosch, Friedrich Bergius
  • 1932 - Irving Langmuir
  • 1933 - Ingen pris
  • 1934 - Harold C. Urey
  • 1935 - Frédéric Joliot, Irène Joliot-Curie
  • 1936 - Peter Debye
  • 1937 - Norman Haworth, Paul Karrer
  • 1938 - Richard Kuhn
  • 1939 - Adolf Butenandt, Leopold Ruzicka

1940 - 1949

  • 1940 - 1942 Ingen pris
  • 1943 - George de Hevesy
  • 1944 - Otto Hahn
  • 1945 - Artturi Virtanen
  • 1946 - James Sumner, John Northrop, Wendell Stanley
  • 1947 - Sir Robert Robinson
  • 1948 - Arne Tiselius
  • 1949 - William F. Giauque

1950 - 1959

  • 1950 - Otto Diels, Kurt Alder
  • 1951 - Edwin McMillan, Glenn Seaborg
  • 1952 - Archer Martin, Richard Synge
  • 1953 - Hermann Staudinger
  • 1954 - Linus Pauling
  • 1955 - Vincent du Vigneaud
  • 1956 - Cyril Hinshelwood, Nikolay Semenov
  • 1957 - Lord Todd
  • 1958 - Frederick Sanger
  • 1959 - Jaroslav Heyrovsky

1960 - 1969

  • 1960 - Willard Libby
  • 1961 - Melvin Calvin
  • 1962 - Max Perutz, John Kendrew
  • 1963 - Karl Ziegler, Giulio Natta for Ziegler-Natta-katalysator
  • 1964 - Dorothy Hodgkin
  • 1965 - Robert Woodward "for hans fremragende præstationer inden for organisk syntese"
  • 1966 - Robert S. Mulliken
  • 1967 - Manfred Eigen, Ronald Norrish, George Porter
  • 1968 - Lars Onsager
  • 1969 - Derek Barton, Odd Hassel

1970 - 1979

  • 1970 - Luis Leloir
  • 1971 - Gerhard Herzberg
  • 1972 - Christian Anfinsen, Stanford Moore, William Stein
  • 1973 - Ernst Otto Fischer, Geoffrey Wilkinson for sandwichforbindelser
  • 1974 - Paul Flory
  • 1975 - John Cornforth, Vladimir Prelog
  • 1976 - William Lipscomb
  • 1977 - Ilya Prigogine
  • 1978 - Peter Mitchell
  • 1979 - Herbert Brown, Georg Wittig

1980 - 1989

  • 1980 - Paul Berg, Walter Gilbert, Frederick Sanger
  • 1981 - Kenichi Fukui, Roald Hoffmann for Isolobal Principle
  • 1982 - Aaron Klug
  • 1983 - Henry Taube
  • 1984 - Bruce Merrifield
  • 1985 - Herbert Hauptman, Jerome Karle
  • 1986 - Dudley Herschbach, Yuan Lee, John Polanyi
  • 1987 - Donald Cram, Jean-Marie Lehn, Charles Pedersen
  • 1988 - Johann Deisenhofer, Robert Huber, Hartmut Michel
  • 1989 - Sidney Altman, Thomas Cech

1990 - 1999

  • 1990 - Elias James Corey
  • 1991 - Richard R. Ernst
  • 1992 - Rudolph A. Marcus
  • 1993 - Kary Mullis, Michael Smith
  • 1994 - George Olah
  • 1995 - Paul Crutzen, Mario Molina, F. Sherwood Rowland
  • 1996 - Robert Curl, Sir Harold Kroto, Richard Smalley
  • 1997 - Paul D. Boyer, John E. Walker, Jens C. Skou
  • 1998 - Walter Kohn, John Pople
  • 1999 - Ahmed Zewail

2000 - 2009

  • 2000 - Alan Heeger, Alan G. MacDiarmid og Hideki Shirakawa for deres opdagelse og udvikling af ledende polymerer.
  • 2001 - William S. Knowles og Ryoji Noyori for deres arbejde med chiralt katalyserede hydrogeneringsreaktioner og K. Barry Sharpless for hans arbejde med chiralt katalyserede oxidationsreaktioner.
  • 2002 - John B. Fenn og Koichi Tanaka for deres arbejde med massespektrometri. Kurt Wüthrich for metoder til at studere biologiske makromolekyler med kernemagnetisk resonans (NMR).
  • 2003 - Peter Agre for opdagelser vedrørende kanaler i cellemembraner [...] for opdagelsen af vandkanaler. Roderick MacKinnon for opdagelser vedrørende kanaler i cellemembraner [...] for strukturelle og mekanistiske undersøgelser af kaliumionkanaler.
  • 2004 - Aaron Ciechanover, Avram Hershko, Irwin Rose for opdagelsen af ubiquitin-medieret proteinnedbrydning.
  • 2005 - Yves Chauvin, Robert Grubbs, Richard Schrock for metalkatalyseret alkenmetathese.
  • 2006 - Roger Kornberg for at have studeret eukaryote transkription.
  • 2007 - Gerhard Ertl for overfladeforskning og for at have opdaget, hvordan krystaller reagerer på eksperimenter.
  • 2008 - Osamu Shimomura, Martin Chalfie og Roger Tsien for opdagelsen og udviklingen af det grønt fluorescerende protein GFP.
  • 2009 - Venkatraman Ramakrishnan, Thomas Steitz, Ada Yonath for studier af ribosomets struktur og funktion.

2010 - 2019

  • 2010 - Richard F. Heck, Ei-ichi Negishi, Akira Suzuki for deres arbejde med palladiumkatalyserede koblingsreaktioner i organisk syntese.
  • 2011 - Dan Shechtman for opdagelsen af kvasikrystaller.
  • 2012 - Robert Lefkowitz og Brian Kobilka for studier af G-protein-koblede receptorer.
  • 2013 - Michael Levitt, Martin Karplus og Arieh Warshel for udviklingen af modeller i flere skalaer for komplekse kemiske systemer.
  • 2014 - Eric Betzig, Stefan Hell og William E. Moerner for udviklingen af superopløst fluorescensmikroskopi.
  • 2015 - Tomas Lindahl, Paul Modrich og Aziz Sancar for mekanistiske undersøgelser af DNA-reparation.
  • 2016 - Jean-Pierre Sauvage / Fraser Stoddart / Ben Feringa for supramolekylær kemi.
  • 2017 - Jacques Dubochet/ Joachim Frank/Richard Henderson for kryo-elektionsmikroskopi
  • 2018 - Frances Arnold / George P. Smith / Greg Winter for styret evolution og bakteriofag.
  • 2019 - John B. Goodenough / M. Stanley Whittingham / Akira Yoshino for udvikling af lithium-ion-batteri

2020 -

  • 2020 - Emmanuelle Charpentier og Jennnifer A. Douda

Relaterede sider


AlegsaOnline.com - 2020 / 2022 - License CC3