Finanskansler

Finansministeren er et politisk embede i Det Forenede Kongerige. Chancellor of the Exchequer, undertiden forkortet til The Chancellor, er ansvarlig for Storbritanniens penge og økonomi. I andre lande kaldes jobbet for finansminister eller finansminister.

Andre kendte finansminister er Robert Peel, Winston Churchill, Denis Healey, Geoffrey Howe og George Osborne.

 

Liste over finansministers kanslere

Kansler for den engelske finansminister

  • Sir John Baker (dato er ukendt)
  • Sir Walter Mildmay (1559-1589)
  • Sir John Fortescue (1589-1603)
  • George Home, 1. jarl af Dunbar (1603-1606)
  • Sir Julius Cæsar (1606-1614)
  • Sir Fulke Greville (1614-1621)
  • Sir Richard Weston (1621-1628)
  • Edward Barrett, 1. Lord Barrett af Newburgh (1628-1629)
  • Francis Cottington, 1. baron Cottington (1629-1642)
  • Sir John Culpepper (1642-1643)
  • Sir Edward Hyde (19. juli 1642 - 1646)
  • Anthony Ashley Cooper, 1. jarl af Shaftesbury (13. maj 1661 - 22. november 1672)
  • Sir John Duncombe (22. november 1672 - 2. maj 1676)
  • Sir John Ernle (2. maj 1676 - 9. april 1689)
  • Henry Booth, 2. baron Delamere (9. april 1689 - 18. marts 1690)
  • Richard Hampden (18. marts 1690 - 10. maj 1694)
  • Charles Montagu (10. maj 1694 - 2. juni 1699)
  • John Smith (2. juni 1699 - 27. marts 1701)
  • Henry Boyle (27. marts 1701 - 22. april 1708)

Finanskanslere i Storbritannien

Mange kanslere var også premierminister i en del af eller hele den tid, de var kansler. Disse er vist med en *

  • John Smith (22. april 1708 - 11. august 1710)
  • Robert Harley (11. august 1710 - 4. juni 1711)
  • Robert Benson (4. juni 1711 - 21. august 1713)
  • Sir William Wyndham (21. august 1713 - 13. oktober 1714)
  • Sir Richard Onslow (13. oktober 1714 - 12. oktober 1715)
  • Robert Walpole (12. oktober 1715 - 15. april 1717)
  • James Stanhope, 1. viscount Stanhope (15. april 1717 - 20. marts 1718)
  • John Aislabie (20. marts 1718 - 23. januar 1721) (trådte tilbage)
  • Sir John Pratt (2. februar 1721 - 3. april 1721)
  • Sir Robert Walpole (3. april 1721 - 12. februar 1742)*
  • Samuel Sandys (12. februar 1742 - 12. december 1743)
  • Henry Pelham (12. december 1743 - 8. marts 1754)*
  • Sir William Lee (8. marts 1754 - 6. april 1754)
  • Henry Bilson Legge (6. april 1754 - 25. november 1755)
  • Sir George Lyttelton (25. november 1755 - 16. november 1756)
  • Henry Bilson Legge (16. november 1756 - 13. april 1757)
  • William Murray, 1. baron Mansfield (13. april 1757 - 2. juli 1757)
  • Henry Bilson Legge (2. juli 1757 - 19. marts 1761)
  • William Wildman Barrington-Shute, 2. viscount Barrington (19. marts 1761 - 29. maj 1762)
  • Sir Francis Dashwood (29. maj 1762 - 16. april 1763)
  • George Grenville (16. april 1763 - 16. juli 1765)*
  • William Dowdeswell (16. juli 1765 - 2. august 1766)
  • Charles Townshend (2. august 1766 - 4. september 1767) (døde i embedet)
  • Frederick North, Lord North (11. september 1767 - 27. marts 1782)* (Fra 1770) (trådte tilbage)
  • Lord John Cavendish (27. marts 1782 - 10. juli 1782)
  • William Pitt (10. juli 1782 - 31. marts 1783) (trådte tilbage)
  • Lord John Cavendish (2. april 1783 - 19. december 1783)
  • William Pitt (19. december 1783 - 14. marts 1801)*

Finanskanslere i Det Forenede Kongerige

  • Henry Addington (14. marts 1801 - 10. maj 1804)*
  • William Pitt (10. maj 1804 - 23. januar 1806)* (døde i embedet)
  • Lord Henry Petty (5. februar 1806 - 26. marts 1807)
  • Spencer Perceval (26. marts 1807 - 12. maj 1812)* (Fra 1809) (myrdet)
  • Nicholas Vansittart (12. maj 1812 - 31. januar 1823)
  • Frederick John Robinson (31. januar 1823 - 20. april 1827)
  • George Canning (20. april 1827 - 8. august 1827)* (døde i embedet)
  • Charles Abbott, 1. baron Tenterden (8. august 1827 - 3. september 1827)
  • John Charles Herries (3. september 1827 - 26. januar 1828)
  • Henry Goulburn (26. januar 1828 - 22. november 1830)
  • John Charles Spencer, Viscount Althorp (22. november 1830 - 14. november 1834)
  • Lord Denman fungerede som kansler pro tem (15. november 1834 - 15. december 1834)
  • Sir Robert Peel (2. december 1834 - 8. april 1835)*
  • Thomas Spring Rice (18. april 1835 - 26. august 1839)
  • Sir Francis Thornhill Baring (26. august 1839 - 30. august 1841)
  • Henry Goulburn (3. september 1841 - 27. juni 1846)
  • Sir Charles Wood (6. juli 1846 - 21. februar 1852)
  • Benjamin Disraeli (27. februar 1852 - 17. december 1852)
  • William Ewart Gladstone (28. december 1852 - 28. februar 1855)
  • Sir George Cornewall Lewis (28. februar 1855 - 21. februar 1858)
  • Benjamin Disraeli (26. februar 1858 - 11. juni 1859)
  • William Ewart Gladstone (18. juni 1859 - 26. juni 1866)
  • Benjamin Disraeli (6. juli 1866 - 29. februar 1868)
  • George Ward Hunt (29. februar 1868 - 1. december 1868)
  • Robert Lowe (9. december 1868 - 11. august 1873)
  • William Ewart Gladstone (11. august 1873 - 17. februar 1874)*
  • Sir Stafford Henry Northcote (21. februar 1874 - 21. april 1880)
  • William Ewart Gladstone (28. april 1880 - 16. december 1882)*
  • Hugh Childers (16. december 1882 - 9. juni 1885)
  • Sir Michael Hicks Beach (24. juni 1885 - 28. januar 1886)
  • Sir William Vernon Harcourt (6. februar 1886 - 20. juli 1886)
  • Lord Randolph Churchill (3. august 1886 - 22. december 1886) (trådte tilbage)
  • George Joachim Goschen (14. januar 1887 - 11. august 1892)
  • Sir William Vernon Harcourt (18. august 1892 - 21. juni 1895)
  • Sir Michael Hicks Beach (29. juni 1895 - 11. august 1902)
  • Charles Thomson Ritchie (11. august 1902 - 9. oktober 1903)
  • Austen Chamberlain (9. oktober 1903 - 4. december 1905)
  • Herbert Henry Asquith (10. december 1905 - 12. april 1908)
  • David Lloyd George (12. april 1908 - 25. maj 1915)
  • Reginald McKenna (25. maj 1915 - 10. december 1916)
  • Andrew Bonar Law (10. december 1916 - 10. januar 1919)
  • Austen Chamberlain (10. januar 1919 - 1. april 1921)
  • Sir Robert Stevenson Horne (1. april 1921 - 19. oktober 1922)
  • Stanley Baldwin (27. oktober 1922 - 27. august 1923)* (Fra 22. maj 1923)
  • Neville Chamberlain (27. august 1923 - 22. januar 1924)
  • Philip Snowden (22. januar 1924 - 3. november 1924)
  • Winston Churchill (6. november 1924 - 4. juni 1929)
  • Philip Snowden (7. juni 1929 - 5. november 1931)
  • Neville Chamberlain (5. november 1931 - 28. maj 1937)
  • Sir John Allsebrooke Simon (28. maj 1937 - 12. maj 1940)
  • Sir Kingsley Wood (12. maj 1940 - 24. september 1943)
  • Sir John Anderson (24. september 1943 - 26. juli 1945)
  • Hugh Dalton (27. juli 1945 - 13. november 1947) (fratrådt)
  • Sir Stafford Cripps (13. november 1947 - 19. oktober 1950)
  • Hugh Gaitskell (19. oktober 1950 - 26. oktober 1951)
  • Rab Butler (28. oktober 1951 - 20. december 1955)
  • Harold Macmillan (20. december 1955 - 13. januar 1957)
  • Peter Thorneycroft (13. januar 1957 - 6. januar 1958) (fratrådt)
  • Derick Heathcoat-Amory (6. januar 1958 - 27. juli 1960)
  • Selwyn Lloyd (27. juli 1960 - 13. juli 1962)
  • Reginald Maudling (13. juli 1962 - 16. oktober 1964)
  • James Callaghan (16. oktober 1964 - 30. november 1967)
  • Roy Jenkins (30. november 1967 - 19. juni 1970)
  • Iain Macleod (20. juni 1970 - 20. juli 1970) (død i embedet)
  • Anthony Barber (25. juli 1970 - 4. marts 1974)
  • Denis Healey (5. marts 1974 - 4. maj 1979)
  • Sir Geoffrey Howe (5. maj 1979 - 11. juni 1983)
  • Nigel Lawson (11. juni 1983 - 26. oktober 1989) (fratrådt)
  • John Major (26. oktober 1989 - 28. november 1990)
  • Norman Lamont (28. november 1990 - 27. maj 1993)
  • Kenneth Clarke (27. maj 1993 - 2. maj 1997)
  • Gordon Brown (2. maj 1997 - 27. juni 2007)
  • Alistair Darling (28. juni 2007 - 11. maj 2010)
  • George Osborne (12. maj 2010 - 13. juli 2016)
  • Philip Hammond (13. juli 2016 - 24. juli 2019)
  • Sajid Javid (24. juli 2019 - 13. februar 2020) (fratrådt)
  • Rishi Sunak (13. februar 2020 - nu)
 

AlegsaOnline.com - 2020 / 2022 - License CC3